Aktuálně:
 
Pět lidí se v Javorníku přiotrávilo oxidem uhelnatým z karmy

Pět lidí z Javorníku na Jesenicku skončilo v neděli po poledni v nemocnicích v Ostravě a Jeseníku, poté, co se nadýchali oxidu uhelnatého.

Více zde

Intoxikace oxidem uhelnatým v domku na Frýdecko-Místecku

Posádky ZZS musely včera (pondělí 22. února) zasahovat u dalšího případu otravy oxidem uhelnatým. V šest hodin večer bylo operátorům záchranné služby na tísňové lince nahlášeno bezvědomí muže v obci Rychaltice na Frýdecko-Místecku. Na místo vyjela posádka rendez-vous s lékařem a postupně i dva týmy rychlé zdravotnické pomoci.

Více zde

Další vážná intoxikace oxidem uhelnatým – Ostravsko

Zdravotnická záchranná služba zasahovala v úterý 16. února u dalšího pacienta, těžce intoxikovaného nebezpečným plynem – oxidem uhelnatým. Před půl desátou bylo operační středisko ZZS kontaktováno na tísňové lince z restaurace ve Vratimově. Starší muž byl v objektu, kde pomáhal, nalezen s poruchou vědomí. Vše ukazovalo na náhlou zdravotní indispozici z interních příčin. Na udanou adresu proto vyjela neprodleně posádka z jednoho z ostravských stanovišť.

více ZDE

 

TV Polar : Host dne

Hlásiče včas zjistí vznikající požár: Jiří Pokorný, náměstek ředitele HZS MSK pro prevenci a MUDr. Michal Hájek, primář Centra hyperbarické medicíny MNO
 

 
Vyhodnocení vědomostní soutěž – Doma bezpečně
 
Jednu z hlavních cen internetové soutěže ČAHD Doma bezpečně (2015) získala Monika Němcová z Ostravy, učitelka jedné z prvních tříd na ZŠ Ostrava-Mariánské Hory, ul. Generála Janka.
Celý článek
 
MonikaNěmcová_Domabezpečně2015 (1)
 

 

Vědomostní soutěž – Doma bezpečně

Soutěž bude vyhodnocena a ze správných odpovědí bude vylosováno celkem 10 výherců. První dva získají kombinovaný detektor nebezpečných plynů a k tomu hlásič požáru, třetí detektor zemního plynu a hlásič požáru. Soutěžící, vylosovaní na čtvrtém až desátém místě, získají volnou rodinnou vstupenku do Hasičského muzea města Ostravy.

MonikaNěmcová_Domabezpečně2015 (1)

Anketa ukončena.Video spot – Víme, jak Vás chránitSeminář o požárech a plynech pro domovy a ústavy

Osm desítek zástupců ústavů sociální péče, domovů důchodců a penzionů pro seniory z celého Moravskoslezského kraje se zúčastnilo čtvrtečního (17.4.2014) semináře, zaměřeného na problematiku ochrany těchto zařízení před nebezpečnými plyny a požáry. Připravil jej Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje (HZS MSK) v budově Vyšší odborné školy sociální v Ostravě.
 

Celý článek

seminarplynypozarydetektoryOstrava (1) seminarplynypozarydetektoryOstrava (9) seminarplynypozarydetektoryOstrava (15)

 
 

Obsah semináře ke stažení:

LH1-Play-icon

                                                                                                                                               

Vylosováno 13 výherců hasičské ankety k detektorům plynů a požárů

Celkem 320 dospělých z celé České republiky vyplnilo internetový dotazník v hasičské anketě o ceny s názvem „Bezpečně doma“, která zjišťovala během ledna a února 2014 míru povědomí o detektorech (hlásičích) požárů a detektorech nebezpečných plynů a možnostech jejich využití v domácnostech.

Připravila ji Česká asociace hasičských důstojníků (ČAHD) ve spolupráci s Hasičským záchranným sborem Moravskoslezského kraje (HZS MSK) a HZS Olomouckého kraje.
Celý článek
 

anketa

 

Hasiči připravili seminář o nebezpečných plynech v Ostravě

Přesně 50 zástupců velkých vlastníků bytových domů a bytových družstev z celého Moravskoslezského kraje se zúčastnilo úterního (5.11.2013) dopoledního semináře, zaměřeného na problematiku ochrany domácností před nebezpečnými plyny a požáry. Připravil jej Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje (HZS MSK) v budově svého ředitelství v Ostravě-Zábřehu.

Celý článek

seminarplynypozarydetektoryOstrava (1) seminarplynypozarydetektoryOstrava (9) seminarplynypozarydetektoryOstrava (15)

 

Český rozhlas Ostrava: Poradna

Poradíme tentokrát, jak zajistit byt nebo dům proti požáru. Připomeneme, jaké zákony byste měli dodržovat, co všechno potřebujete, abyste mohli svůj dům pojistit a také prozradíme několik zajímavých novinek.

LH1-Play-icon

 

 

 

TV Polar : Host dne

Kampaň varující před rizikem plynů v domácnostech: Petr Kůdela, mluvčí HZS MSK a Jiří Pokorný, náměstek ředitele HZS MSK pro prevenci.

 

 

Nová dlouhodobá kampaň varující před rizikem plynů v domácnostech

Česká asociace hasičských důstojníků (ČAHD) zahájila v srpnu 2013 dlouhodobou kampaň, varující před stále více hrozícím nebezpečím úniku zemního plynu a dalších plynných látek, například oxidu uhelnatého či propan-butanu, v domácnostech. Nyní ve spolupráci s Hasičským záchranným sborem Moravskoslezského kraje (HZS MSK) a HZS Olomouckého kraje (HZS OLK) připravuje několik varovných letáků, které jsou a budou tištěny jak v papírové podobě, tak již jsou k dispozici ke stažení a volnému využití různými subjekty. Uloženy jsou zde na webu asociace.

Na těchto zmíněných stránkách ČAHD jsou k dispozici mj. otevřené seznamy detektorů plynů (i s cenovými relacemi), které upozorňují na přítomnost plynů v domácnostech. Ty velmi snižují riziko výbuchu či otravy v domácnostech. Je zde možné nalézt i statistiku událostí, které mají souvislost s plynnými látkami, a další zajímavé informace, týkající se plynných látek, ale obecně i požárů. ČAHD připravuje podrobnější brožuru k problematice.

Hasiče nenechává spát reálné nebezpečí zranění i usmrcení osob po možných výbuších zemního plynu v domácnostech. V živé paměti máme poslední dvě „velké“ události v únoru 2013 ve Frenštátu pod Radhoštěm a o dva měsíce později v Praze, které si vyžádaly několik mrtvých a zraněných osob. Časté jsou dnes také otravy zplodinami při nedokonalém spalování (například karmy v koupelnách apod.). Kampaň je také reakcí na obavy občanů z celé ČR, kteří stále častěji volají na tísňovou linku hasičů s upozorněním, že v okolí svého bytu či bydliště cítí plyn.